8ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο


Πληροφορίες / Info
Date: 10 Ιουλίου 2021
Date end: 23 Ιουλίου 2021
Περιγραφή / Details

8ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο  

https://vimeo.com/user93177941

8th Akropoditi DanceFest 2021
10 – 23 Ιουλίου 2021

 

Ο θεσμός του διεθνούς Φεστιβάλ χορού και χοροθεάτρου “Akropoditi DanceFest” καθιερώθηκε τον Ιούλιο του 2013 από το Κέντρο Χορού και Παραστατικών Τεχνών Ακροποδητί. Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται κάθε καλοκαίρι στη Σύρο. Έχει διάρκεια δύο εβδομάδες και περιλαμβάνει:

– Πενθήμερα και διήμερα εκπαιδευτικά εργαστήρια και παρουσιάσεις

– Παραστάσεις

– Ανοιχτούς αυτοσχεδιασμούς (Jams)

– Προβολές και παράλληλες δράσεις σε όλο το νησί

 

Το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου θα λάβει χώρα και φέτος στη Σύρο, από τις 10 ως τις 23 Ιουλίου 2021.  

Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να καταστήσει την πρωτεύουσα των Κυκλάδων έναν τόπο συνάντησης και πολιτιστικής ανταλλαγής ανάμεσα σε καταξιωμένους αλλά και νέους δημιουργούς σύγχρονων ομάδων χορού, θεάτρου και χοροθεάτρου από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τα εργαστήρια και οι παραστάσεις του φετινού μας Φεστιβάλ θα μεταφερθούν εκτός των τειχών και θα φιλοξενηθούν σε υπαίθριους, δημόσιους και φυσικούς χώρους, δίνοντάς μας τη δυνατότητα να γνωρίσουμε και να αξιοποιήσουμε διαφορετικά σημεία του νησιού και συγχρόνως, να σας προσφέρουμε ένα ασφαλές, δροσερό, καλοκαιρινό περιβάλλον.

 

Σας περιμένουμε με χαρά στο επόμενο Φεστιβάλ μας!

Να σχεδιάσουμε μαζί τη διαδρομή του και να αφήσετε το δικό σας χνάρι στο νησί μας.

 

Φέτος, προσφέρονται δωρεάν:

–  Εργαστήριο δημιουργικού χορού και τραγουδιού για άτομα 65+   

–  Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες

–  Dancing Dragons: Κινητικό μάθημα για παιδιά από 6-12 χρονών

 

Εισιτήρια παραστάσεων:  

Σε βραδιά με μία παράσταση: 8€ κανονικό, 6€ μειωμένο*

*Συμμετέχοντες των Εργαστηρίων / Μαθητικό / Φοιτητικό / Κάτοχοι Κάρτας Ανεργίας (ΟΑΕΔ) & Πολυτέκνων (ΑΣΠΕ) & Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων/ ΑμεΑ  

 

– Τα εισιτήρια για τις παραστάσεις του Φεστιβάλ διατίθενται μόνο σε ηλεκτρονική μορφή από την υπηρεσία ticketservices.gr

– Η προσέλευση στις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ πρέπει να γίνεται 30 λεπτά πριν την έναρξη κάθε εκδήλωσης

– Στις προβολές και στις δωρεάν παραστάσεις του Φεστιβάλ θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας λόγω των περιορισμένων θέσεων, σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα του Υπ. Υγείας και του ΥΠΠ

 

Για περισσότερες πληροφορίες μείνετε συντονισμένοι στην ιστοσελίδα μας & στη σελίδα μας στο facebook.

8th Akropoditi DanceFest 2021

10-23 Ιουλίου 2021

Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο

dancefest.akropoditi.com

 

Ηρώων Πολυτεχνείου 84

84100 Ερμούπολη, Σύρος

 

E-mail: akropoditidancefest@gmail.com

Τηλ.: : 22810-80690, 6944-771449, 6907-036785

Follow us:

 

 

Υπό την αιγίδα:

 

 

Συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

 

 

 

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων:

 

Preopening event:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
9 ΙΟΥΛΙΟΥ

Χοροθέατρο Ακροποδητί

“Μια φορά κι ένα λιμάνι…” 60’

19:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ

Riccardo Buscarini
“Gift” (Eyelands) 20’

20:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΙΟΥΛΙΟΥ

Christine Daigle και Špela Vodeb

“Passing Swiftly” 20’

20:00, Γήπεδο Ποδοσφαίρου – Εκπαιδευτήρια Δελασαλ

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ

Ζωή Ευσταθίου

“Μέσα στο πλήρες, συναντάμε εμάς” 24’

22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ

Βραδιά Προβολών

22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΠΕΜΠΤΗ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ

Prunelle Bry και Tristan Bénon

“Pièce de Poche” 30’

22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ

Created a Monster (Briony O’Callaghan)

“Conspiracy of Orphans” 50’

21:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ

Milan Herich

“A solo for Mr.Folk” 35’

21:30, Θέατρο Ευανθία Καΐρη

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ

Χοροθέατρο Ακροποδητί

“Μια φορά κι ένα λιμάνι…”  60’

19:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

 

ΤΡΙΤΗ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ

Johanna Sofia Heusser

“Schnufe” 25’

22:30, Θέατρο Ευανθία Καΐρη

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΛΙΟΥ

Νάγια Τ. Καρακώστα
“Discovering our Under/Pants” 30’
21:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΔΩΡΕΑΝ

 

Βραδιά Προβολών

22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΛΙΟΥ

Μελαχρινός Βελέντζας

“Lemon- μια παράσταση ανάμεσα στην στεριά και την θάλασσα” 70’

22:00, Ταρσανάς

 

 

 

 

 

 

Υποβολής Αιτήσεων για τα εργαστήρια του Φεστιβάλ:

Ως 30 Ιουνίου 2021

 

RICCARDO BUSCARINI

Extending your individual vocabulary
1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

09:30 – 12:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΑΛΕΞΗΣ ΦΟΥΣΕΚΗΣ

Being Present

1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

13:00 – 15:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΟΜΗΡΟΣ ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΗΣ

Ποντιακοί χοροί

1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

18:00 – 20:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Inside Out / Contemporary Ballet

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

09:30 – 11:30, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΡΥΖΑΚΗΣ

Εργαστήριο φωνητικής τεχνικής, έκφρασης και πολυφωνικού τραγουδιού

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

11:30 – 14:30, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

 

LUCIO A. BAGLIVO

Sensitive memory

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

16:00 – 19:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΜΕΝΤΗ ΜΕΓΑ

Μαζί και αυτόνομα #2

Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2,5 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

17:30 -20:00, 4ο δημοτικό σχολείο

ΔΩΡΕΑΝ

 

CHRISTINE DAIGLE ΚΑΙ ŠPELA VODEB

Icarian games: Τεχνική, έρευνα και κινητοποίηση
Τεχνικές Τσίρκου

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

19:30 – 21:30, ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΣΙΦΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΟΥΚΑΣ

Taiji Quan

2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

09:30 – 11:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΠΑΝΟΣ ΚΑΤΣΑΝΔΡΗΣ

Handstands Techniques

2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

12:00 – 14:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΓΥΡΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΙΚΗ ΑΒΔΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Απόσταση Στάση Ζωής

Εργαστήριο δημιουργικού χορού και τραγουδιού για άτομα 65 ετών και άνω
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-20/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

10:00 – 13:00,

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΒΙΒΗ ΚΑΠΠΑ

Εισαγωγή στον Αφρικάνικο χορό της Δυτικής Αφρικής

2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

18:00 – 21:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΒΙΒΙΑΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ

Movement Waves

2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

18:30 – 20:30, ΘΑΛΑΣΣΑ

 

ΙΩΑΝΝΑ ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗ

Dancing Dragons

Κινητικό μάθημα για παιδιά από 6-12 χρονών

2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 1 ΩΡΑ/ΜΕΡΑ

12:00 – 13:00, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

ΔΩΡΕΑΝ

 

ΘΑΝΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

Αυτοσχεδιαζόμενη Ακουστική Κίνηση

2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

10:00 – 12:00, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

 

ΑΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Breaking the mould

2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

16:30 – 18:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

 

MILAN HERICH

Passing Through (από τον David Zambrano)

2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ

19:00 – 22:00, ΓΗΠΕΔΟ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

 

ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΣ ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ

Από την Ιδέα στην Πράξη

2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (21/7) – 3 ΩΡΕΣ

18:00 – 21:00, ΤΑΡΣΑΝΑΣ

 

 

8th International Dance and Dancetheatre Festival in Syros  

 

8th Akropoditi DanceFest 2021
July, 10-23 2021

 

The international Dance & Dancetheatre Festival “Akropoditi DanceFest” has been established since July 2013 by the Akropoditi Dance and Performing Arts Centre. The Festival takes place every summer in Syros; it lasts two weeks and includes:

– Five-day and two-day training workshops and presentations

– Dance and Dancetheatre performances

– Open Jams

– Video projections and parallel actions throughout the island of Syros

 

The Festival hosts artists from Greece and abroad, combining theoretical and practical workshops with diverse content. Depending on their content, the workshops are addressed to amateur or dance and theatre professionals and participants can choose from a combination of weekly workshops, as well as two-day workshops on weekends.

 

The workshops and performances of this year’s Festival will move “outside the walls” and will be hosted outdoors, in the public and in nature, giving us the opportunity to get in touch and benefit from different parts of the island and at the same time offer a safe, cool, summer environment.

 

We look forward to your participation in our next Festival!

Let’s walk together along the way and leave your own trace on our island.

 

This year we offer for free: 

–  Creative Dance & Singing workshop for people 65+

–  Creative Dance workshop for disabled and non-disabled people

–  Dancing Dragons: Movement workshop for kids 6-12 years old

 

Ticket Prices:  

1 performance/night: 8€ normal, 6€ reduced*

*Participants of Workshops/ Students / Holders of Unemployment Card & Multi – child family Card & European Youth Card & Culture Card (Ministry of Culture) / Disabled People

 

Tickets for the performances of the Festival can be purchased exclusively by the electronic service ticketservices.gr

– Audiences are recommended to arrive at the venue 30 minutes before the start of performances.

– Εntrance to screenings and free events of the Festival will be on a first-come, first-served basis, due to the limited number of seats.

 

For more information follow us on our website & our facebook page.

8th Akropoditi DanceFest 2021

10-23 Ιουλίου 2021

Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο

dancefest.akropoditi.com

 

Ηρώων Πολυτεχνείου 84

84100 Ερμούπολη, Σύρος

 

E-mail: akropoditidancefest@gmail.com

Τηλ.: : 22810-80690, 6944-771449, 6907-036785

Follow us:

 

 

Υπό την αιγίδα:

 

 

Συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

 

 

 

 

 

Find here the events schedule of the festival:

 

Pre-opening event:
FRIDAY
9 JULY

Akropoditi Dancetheatre

“Once upon a port…” 60’

19:30, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

 

SATURDAY 10 JULY

Riccardo Buscarini
“Gift” (Eyelands) 20’

20:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

FREE

 

SUNDAY 11 JULY

Christine Daigle and Špela Vodeb

“Passing Swiftly” 20’

20:00, Football Pitch – “De La Salle” Schools

FREE

 

MONDAY 12 JULY

Zoi Efstathiou

“We find each other in the plenum” 24’

22:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

 

WEDNESDAY 14 JULY

Video Dance Projections
22:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

FREE

 

THURSDAY 15 JULY

Prunelle Bry and Tristan Bénon

“Pièce de Poche” 30’

22:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

 

SATURDAY 17 JULY

Created a Monster (Briony O’Callaghan)

“Conspiracy of Orphans” 50’

21:30, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

 

SUNDAY 18 JULY

Milan Herich

“A solo for Mr.Folk” 35’

21:30, Evanthia Kairi Theatre

 

MONDAY 19 JULY

Akropoditi Dancetheatre

“Once upon a port…” 60’

19:30, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

 

TUESDAY 20 JULY

Johanna Sofia Heusser

“Schnufe” 25’

22:30, Evanthia Kairi Theatre

 

WEDNESDAY 21 JULY

Nayia T. Karacosta
“Discovering our Under/Pants” 30’
21:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

FREE

 

Video Dance Projections
22:00, Industrial Museum of Syros Tannery Kornelakis-Dendrinou

FREE

 

THURSDAY 22 JULY

Melachrinos Velentzas

“Lemon – a play between land and sea” 70’

22:00, Tarsanas

 

 

 

 

 

Applications for the Festival workshops:

Until 30 June 2021

 

RICCARDO BUSCARINI

Extending your individual vocabulary

1ST WEEKEND (10-11/7) – 3 HOURS/DAY

09:30 – 12:30, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

ALEXIS FOUSEKIS
Being Present

1ST WEEKEND (10-11/7) – 2 HOURS/DAY

13:00 – 15:00, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

OMIROS PACHATOURIDIS

Pontian dances
1ST WEEKEND (10-11/7) – 2 HOURS/DAY

18:00 – 20:00, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

YANNIS ADONIOU

Inside Out / Contemporary Ballet

1ST WEEK (12-16/7) – 2 HOURS/DAY

09:30 – 11:30, ANO MANNA PARK

 

YIANNIS VRYZAKIS
Vocal and Choral Workshop

1ST WEEK (12-16/7) – 3 HOURS/DAY

11:30 – 14:30, ANO MANNA PARK

 

LUCIO A. BAGLIVO

Sensitive memory

1ST WEEK (12-19/7) – 3 HOURS/DAY

16:00 – 19:00, “DE LA SALLE” SCHOOLS

MEDIE MEGAS
Autonomous Moves #2

Dance for disabled and non-disabled people
1ST WEEK (12-16/7) – 2,5 HOURS/DAY

17:00 – 19:30,

FREE

 

CHRISTINE DAIGLE AND ŠPELA VODEB

Icarian games: Technique, research and mobilization
Circus Techniques

1ST WEEK (12-16/7) – 2 HOURS/DAY

19:30 – 21:30, FOOTBALL PITCH – “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

SHIFU DOUKAS DIMITRIS
Taiji Quan

2ND WEEKEND (17-18/7) – 2 HOURS/DAY

09:30 – 11:30, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

PANOS KATSANDRIS
Handstands Techniques

2ND WEEKEND (17-18/7) – 2 HOURS/DAY

12:00 – 14:00, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

ΑNTIGONE GYRA in collaboration with Aliki Avdelopoulou

Distance a way of living

Creative Dance & Singing for people 65+
2ND WEEKEND (17-18/7) – 2ND WEEK (19-20/7) – 3 HOURS/DAY

10:00 – 13:00,

FREE

 

VIVI KAPPA
Introduction in West African Dance

2ND WEEKEND (17-18/7) – 3 HOURS/DAY

18:00 – 21:00, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

VIVIAN TRIANTAFYLLOPOULOU

Movement Waves

2ND WEEKEND (17-18/7) – 2 HOURS/DAY

18:30 – 20:30, SEA

 

JOANNA TOUMPAKARI
Dancing Dragons

Movement Class for kids 6-12 years old

2ND WEEK (19-23/7) – 1 HOUR/DAY

12:00 – 13:00, ANO MANNA PARK

FREE

 

THANOS DASKALOPOULOS
Improvisational Acoustic Movement

2ND WEEK (19-23/7) – 2 HOURS/DAY

10:00 – 12:00, ANO MANNA PARK

ARIS PAPADOPOULOS

Breaking the mould

2ND WEEK (19-23/7) – 2 HOURS/DAY

16:30 – 18:30, “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

MILAN HERICH

Passing Through (created by David Zambrano)

2ND WEEK (19-23/7) – 3 HOURS/DAY

19:00 – 22:00, FIELD – “DE LA SALLE” SCHOOLS

 

MELACHRINOS VELENTZAS
From Idea to Act-ion
2ND WEEK (21/7) – 3 HOURS

18:00 – 21:00, TARSANAS

 

 

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

NOW PLAYING TRACK
Beton7

Title

Artist

SHOW ON AIR

The tube

22:00 24:00

Beton7 Art Radio
Background